Staff

Mrs. K. Gray

Headteacher

  • Child Protection and Safeguarding Lead
  • History and Geography Lead

Mr. Ritchie

Assistant Headteacher and Teacher (Class 4)

  • Deputy Child Protection
  • Maths Curriculum Lead
  • PE Lead
  • Computing Lead

Miss Broxholme

Teacher (Class 1)

  • Early Years Foundation Stage (EYFS) Lead
  • Phonics and Spelling Lead

Mrs Hattersley

Teacher (Class 2)

  • Art and Design Technology Lead

Miss Dent

Teacher (Class 3)

  • SENCO

Mrs Noyland

Teacher (Class 3)

  • Science Lead

Mrs Crouch

Teacher (Class 5)

  • English Curriculum Lead
  • Music Lead

Mrs Brisland

Teaching Assistant

Mrs Bentley

Higher Level Teaching Assistant

  • Modern Foreign Language Curriculum Lead

Miss Parkin

Higher Level Teaching Assistant

  • Religious Education Lead

Mrs Kershaw

Teaching Assistant

Miss Pursley

Teaching Assistant

Mrs Simms

Teaching Assistant

Mrs Shore

Teaching Assistant

Mr Scott

Teaching Assistant

Kay Taylor

Office Manager

Andrea Dransfield

Administration Officer

Royston Taylor

Caretaker

Joanne Murtagh

Kitchen Assistant/ Acting Head of Kitchen

Debbie Hewling

School Meals Supervisory Assistant

Governors

Reverend Philip Bee

Chair of Governors

Committees:

  • Progress and Attainment

Specialist Governance Area:

  • Phonics and Spelling link
  • British values
  • SEN governor

Term start date: 08/02/16  
Term end date: 08/02/20

Voting rights: Yes

Attendance: 9 out of 11 meetings

Jacqui Mallinson

Vice Chair of Governors

Committees:

  • Finance and Resources

Specialist Governance areas:

  • Parental engagement
  • Sports Premium

Term start date: 25/06/18
Term end date: 25/06/22

Voting right: Yes

Attendance: 6 out of 10

Ann Hassal

Co-opted Governor

Committees:

  • Finance and Resources

Specialist governance areas:

  • Chair of Finance Committee
  • Data protection (GDPR)

Term start date: 22/01/18
Term end date: 22/01/22

Voting right: Yes

Attendance: 6 out of 7

Rob Bettison

Co-opted Governor

Committees:

  • Progress and Attainment

Specialist governance areas:

Term start date: 24/06/19
Term end date: 24/06/23

Voting right: Yes

Attendance:

Matthew Wetherill

Co-opted Governor

Committees: 

  • Progress and Attainment

Specialist Governance Areas:

  • Behaviour/Pupil attitudes

Term start date: 22/01/2018
Term end date: 22/01/22

Voting right: Yes

Attendance: 3 out of 4

Leanne Sunter

Parent

Committees:

  • Finance and resource

Term start date: 28/09/18
Term end date: 28/09/22

Voting rights: Yes

Tina Haystead

Co-opted Governor

Committees:

  • Progress and attainment

Specialist governance areas:

  • Computing
  • English link

Term start date: 13/03/17
Term end date: 13/03/21

Voting rights: Yes

Attendance: 5 out of 9 meetings.

Lisa Smith

Parent Governor

Committees:

  • Progress and attainment

Specialist governance areas:

  • Mathematics

Term start date: 05/03/18 
Term end date: 05/03/22

Voting rights: Yes

Attendance: 2 out of 2 meetings

Emma Leeder

Local Authority

Committees:

  • Progress and attainment

Special Governance areas:

  • Pupil premium

Term start date: 25/06/18 
Term end date: 25/06/22

Voting rights: Yes

Matt Ritchie

Staff Governor

Committees:

  • Progress and attainment

Special governance areas:

  • Curriculum

Term start date: 19/09/16  
Term end date: 19/09/20

Voting rights: Yes

Attendance:  9 out of 9 meetings

Karen Gray

Headteacher

Committees:

  • Progress and attainment
  • Finance and resources

Term end date: N/A

Voting right: Yes

Attendance: 15 out of 15 meetings

Governor Register of Interest

Governor Details (updated October 2018)